ABBAS běhá Maraton

Dne 3. 5. 2015 se v Praze konal již 21. ročník Volkswagen Maraton Praha, opět pod záštitou sdružení RunCzech a ABBAS byl aktivně u toho. Jaké dojmy jsem si odnesl z celého závodu?

Trasa závodu

V cíli na mě čekala zasloužená odměnaJeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými 10 000 běžci ze 79 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům České republiky. Startovní pole je na Staroměstském náměstí, probíhá se Pařížskou ulicí k Vltavě, následuje malý okruh na Hradčanech, pak závodníci běží přes Karlův most na Karlín. Z Karlína k Vyšehradu, který je v polovině závodu, pak přes Vltavu na Smíchov a opět směrem ke Staroměstskému náměstí přes Karlín. Kudy jsme běželi, se můžete podívat na mapě závodu.

Stručné představení

Délka trati je 42,195 km s limitem na zaběhnutí 7 hodin, po kterém je závod oficiálně ukončen. Světový rekord v kategorii muži byl stanovený v září 2014 v čase 2:02:57, v kategorii ženy je rekordní čas 2:15:25, který byl zaběhnut v dubnu 2003 a ani v letošním roce tyto rekordy nebyly pokořeny.

Nervozita se hlásí

Vzhledem k tomu, že se jednalo o můj první maraton, tak nervozita byla znát. Celou noc před závodem jsem spíše probděl, než prospal a hlavou se mi honily nejrůznější myšlenky. Zvládnu to? Bude pršet? Co si mám vzít na sebe? Jak budu po cestě jíst? Ráno však už bylo veselejší. Nepršelo a bylo příjemných 12°C, jen slunce nebylo pod mrakem.

Hodinu před závodem už na nervozitu nebyl čas – přišel jsem na Václavské náměstí, kde bylo technické zázemí pro běžce, všude kolem byla spousta lidí a než jsem se z toho všeho vymotal, tak už zbývalo pouhých 15 minut do startu. A ten začal přesně v 9:00 s tradičním doprovodem Smetanovy Vltavy.

Průběh závodu

Mým hlavním cílem bylo ve zdraví závod dokončit a vejít se do limitu 7 hodin. Tomu jsem hned od začátku přizpůsobil tempo. Sice jsem cítil, že můžu běžet o něco rychleji, ale neunáhlil jsem se a vytrval v nastaveném tempu. Atmosféra celého závodu byla fantastická – všude byla spousta fandících diváků, živá hudba hrála snad na každém rohu, občerstvovací stanice byly přibližně každé 3 km. A samotný běh historickou částí Prahy byl přímo úžasný. Někteří zahraniční běžci si během závodu dokonce památky i fotili.

Téměř před cílem

Až do 25 km se mi běželo fantasticky a byl jsem přesvědčený o tom, že doběhnu v pořádku, a že i čas bude velice slušný (pod 5 hodin). Ovšem zdání klame. Od 26 km začala krize a ta se neustále prohlubovala. Do toho krásně svítilo sluníčko, teplota se vyšplhala až k 18°C a nohám už se moc nechtělo. Na 34 km jsem si říkal, že už to nejde, že to vzdám.

Na druhou stranu – vždyť už zbývalo pouhých 8 km do cíle! "To musím i ujít!", říkal jsem si. Ale upřímně, i chůze mi pak dělala problémy. Přesto jsem vydržel, a když jsem před sebou uviděl ceduli, která hlásala, že do cíle zbývá už jen 500 m, věděl jsem, že mám vyhráno. Jen tu cílovou pásku proběhnout, ne projít – to byl můj poslední cíl v závodu.

Konečně v cíli

Samozřejmě jsem byl spokojený a šťastný, že jsem závod dokončil, ale také hrozně unavený; nohy mě bolí ještě teď. Už nyní ale vím, že příští rok poběžím zase a chci překonat svůj letošní čas 5:18:47. Stanovil jsem si cíl na čas 4:45:00.

Chcete se také stát součástí ABBAS týmu? Podívejte se na aktuálně otevřené pozice, možná hledáme právě Vás.

Chcete být informováni o zajímavostech a novinkách v oboru? S naším newsletterem vám nic důležitého neunikne.

Mohlo by vás zajímat:

Sjížděli jsme Vltavu
Jako každý rok, i letos jsme vyrazili na vodu. Tentokrát jsme zvolili horní úsek Vltavy a zamířili jsme do oblasti nedotčené přírody, kde jsme proplouvali chráněnou krajinnou oblastí Národního parku Šumava.

ABBAS běhá půlmaraton
Dne 21. 6. 2014 se v Olomouci konal již 5. ročník Mattoni 1/2 Maraton pod záštitou RunCzech. Z naší společnosti se ho aktivně zúčastnili dva amatérští běžci – Štěpán Lenďák a já, Jarda Pěček. Přečtěte si, jaké dojmy jsme si z tohoto závodu odnesli.